Jaki prezent wybrać dla dziecka? W jaki sposób będzie on wpływał na jego zdrowie, psychikę i rozwój? Co kupować dzieciom, by były uśmiechnięte i zadowolone, a jednocześnie, by nasze podarunki przynosiły im długofalową korzyść?

Sprawdzonym pomysłem na doskonałe prezenty dla dzieci są oczywiście książki.

Książka to ponadczasowy i wartościowy prezent dla dziecka. Podnosi ogólny poziom kultury i wiedzy, jak również służy ochronie i wspieraniu zdrowia emocjonalnego dziecka.

Czym jest zdrowie emocjonalne? Wg Daniela Golemana – autora książki pt. „Inteligencja emocjonalna” zdrowie emocjonalne to dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz zdolność nawiązywania dobrych i trwałych związków z ludźmi. 

Czy nie tego chcielibyśmy dla swoich dzieci? Z całą pewnością – tak!

Ale czy dziecko będzie zadowolone z książki? Na pewno, o ile starannie ją wybierzemy. W dzisiejszych czasach możliwości zakładów poligraficznych i wydawnictw są ogromne. Wynikiem ich starania powstają pięknie wydane, bogato ilustrowane arcydzieła, które zawierają w sobie już nie tylko samą treść, ale często również gry, naklejki czy puzzle.

moja bibliabajkowytajemnicza grota zack1lesniczowka

 

 

Książki, które otrzymują nasze dzieci mogą służyć już nie tylko do czytania, ale sprzyjają tworzeniu okazji do wspólnej gry i zabawy z dzieckiem. Nie raz brakuje nam pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu i wymyślanie zabaw w domu. Szczególnie teraz – w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótszy i nie wychodzimy już tak często z dzieckiem na dwór.

Natomiast książki, które zawierają wartościową treść, można wykorzystać do czytania dziecku przed snem, co po pewnym czasie wejdzie nam w nawyk i stworzymy w naszym domu piękną „rodzinną tradycję”, która zazwyczaj związana jest z zaangażowaniem dwojga rodziców. Ważne jest, byśmy przeanalizowali treść książki, zanim zaczniemy ją czytać dziecku. W dzisiejszych czasach – nawet jeśli przywykliśmy do zakupów w sklepach internetowych – nie ma problemy, by zwrócić książkę, której treść nam nie odpowiada. Tak więc kupujmy z rozwagą, a niemoralne i nieodpowiednie treści zwracajmy. Bo w końcu to od nas samych zależy, czego będziemy uczyć nasze dzieci i jakich bohaterów będziemy im stawiać za wzór. Wybierajmy dla dzieci mądre, sprawdzone wzory. Jeśli pozwalamy na to, aby czerpały z tych "modnych i nowoczesnych", bądźmy pewni, że są one odpowiednie dla wartości, jakie chcemy im przekazać.

W książkach, które wybieramy dla naszych dzieci, bardzo ważna rolę odgrywają ilustracje – często wskazujemy je głównie młodszym pociechom w czasie wieczornego czytania czy zabawy. Warto więc wybrać książkę, która również za pomocą obrazków przekazuje wartości z którymi się zgadzamy. Zwróćmy więc uwagę na właściwy wygląd, prezentację i ubiór książkowych bohaterów.

Kiedy już wybierzemy odpowiednią literaturę dla dzieci starajmy się wygospodarować czas na to, aby każdego dnia spędzić z nimi czas na wspólnym czytaniu – czy to w czasie zabawy, czy wieczorem – do snu. Czytając regularnie z naszymi dziećmi przyczynimy się ich prawidłowego rozwoju. Ale co najważniejsze – możemy w ten sposób tworzyć relacje z dziećmi i budować trwałe więzi.

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup