Efektywne mikroorganizmy

Zimą więcej czasu spędzamy w domu i w związku z tym więcej uwagi poświęcamy na sprzątanie i porządkowanie różnych pomieszczeń. Mając na uwadze zdrowie nasze i naszych domowników, powinniśmy sprzątać tak, aby nie tylko wizualnie pomieszczenia wyglądały dobrze i ładnie pachniały, ale abyśmy mieli pewność, że nasz dom jest naprawdę czysty.

Czysty – to znaczy jaki?

W dzisiejszych czasach pod słowem „czysty” rozumiemy „taki, który jest pozbawiony wszelkich mikroorganizmów”. Większość środków do sprzątania dostępnych obecnie na rynku działa więc dezynfekująco, co znaczy, że szkodzi wszystkim mikroorganizmom, które żyją w naszych domach – zarówno tym dobrym, jak i złym. Jeśli zgłębimy dokładniej ten temat, dowiemy się, że mikroorganizmy zasiedlają w ogromnych ilościach każdą powierzchnię: są obecne w powietrzu, glebie, w naszych domach, a nawet na powierzchni naszego ciała i wewnątrz każdego organizmu. Nie jest więc możliwe, aby pozbyć się ich raz na zawsze, używając np. silnych środków bakteriobójczych, gdyż one na pewno zasiedlą się ponownie w zdezynfekowanym przez nas miejscu. Najlepsze, co możemy zrobić, to przejąć kontrolę nad tym procesem i samodzielnie zasiedlać wybrane (pożyteczne) mikroorganizmy, które są przyjazne dla nas i dla otoczenia. Możemy sprawić, by w naszym domu termin „czysty” oznaczał: „zasiedlony pożyteczną mikroflorą”.

EM Refresh

EM Refresh jest ekologicznym środkiem przeznaczonym do sprzątania i odświeżania powierzchni. Zawiera naturalne kwasy organiczne i enzymy pozyskane z fermentacji Efektywnych Mikroorganizmów z ziołami, owocami oraz brązowym ryżem. EM Refresh przede wszystkim zasiedla otoczenie pożyteczną mikroflorą i ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Usuwa przykre zapachy, czyści i dezynfekuje powierzchnie (biologicznie). Jest przyjazny dla ludzi i zwierząt.

EM Refresh w praktyce

Kurz – powierzchnie spryskujemy roztworem 1:20 i wycieramy. Szkła i lustra – myjemy roztworem 1:10, czekamy 5 minut, wycieramy. Podłogi – przygotowujemy roztwór 1:20, zwilżamy powierzchnię podłogi, czekamy 5–10 minut, czyścimy mopem lub szmatką. Sanitariaty – spryskujemy roztworem 1:10, czekamy 5–10 minut, czyścimy. Grzyb na ścianach – spryskujemy zagrzybioną powierzchnię codziennie roztworem 1:4. Jeśli w pomieszczeniu cały czas utrzymuje się wysoka wilgotność, zabieg należy powtarzać. Odświeżanie pościeli – spryskujemy roztworem 1:20, najlepiej przy zmianie.

Woda po sprzątaniu EM Refresh wlewana do domowych odpływów zapobiega ich zapychaniu oraz pozwala pozbyć się przykrych zapachów.

EM Refresh jest środkiem uniwersalnym. Powyżej przedstawione zostały jedynie wybrane przykłady na zastosowanie tego preparatu.

Zastosowanie

Preparat EM Refresh stosujemy w rozcieńczeniu z wodą:

• odświeżanie (oprysk) – 1:20 (1 część EM Refresh na 20 części wody)

• mycie i czyszczenie – od 1:20 do 1:100

Przy mocnych i trwałych zabrudzeniach można zastosować roztwór 1:4 lub nierozcieńczony płyn. Między pryskaniem / rozprowadzaniem preparatu a wycieraniem warto odczekać 5–10 minut, aby mikroorganizmy w nim zawarte mogły zadziałać.

Więcej informacji można znaleźć w książce pt. EM Rozwiązania. Dom i Ogród , E. Hammes, G. van den Höövel.

Magda Głąbikowska

 

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup