Niektóre badania sugerują, że kobiety, których diety są bogatsze w warzywa i owoce, żyją dłużej. W badaniach przeprowadzonych w Australii obserwowano 103 kobiety przez sześć lat od momentu zdiagnozowania raka piersi. Stwierdzono, że te z nich, które spożywały najwięcej owoców i warzyw bogatych w beta-karoten i witaminę C, miały największe szanse przeżycia. Naukowcy podzielili kobiety na trzy grupy w zależności od zawartości beta-karotenu w wybranej przez nie diecie. W grupie spożywającej najmniej beta-karotenu w ciągu sześciu lat zanotowano dwanaście zgonów, w grupie pośredniej – osiem zgonów, a tylko jeden wśród kobiet dostarczających swojemu organizmowi najwięcej beta-karotenu.

W układzie trawiennym beta-karoten jest przetwarzany w witaminę A, która z kolei konwertowana jest na kwas retinowy – związek wykazujący w testach probówkowych silne właściwości antyrakowe. Badania przeprowadzone w Szwecji potwierdziły te obserwacje. Spośród badanych kobiet chorych na raka piersi w grupie spożywającej najwięcej witaminy A częściej pojawiały się guzy z dużą ilością receptorów dla estrogenu – co równa się większym szansom przeżycia.

Naukowcy z Australii przeanalizowali dane swoich badań pod innym kątem – interesowała ich po prostu ilość owoców w codziennej diecie, zarówno tych bogatych w beta-karoten, jak i innych – takich jak jabłka, banany, jagody, winogrona i suszone owoce. Wyniki potwierdziły omawianą zależność. W grupie spożywającej najmniej owoców stwierdzono dwanaście zgonów, w grupie pośredniej – sześć zgonów, a tylko trzy wśród kobiet jedzących najwięcej owoców.

Badania przeprowadzone w Kanadzie wśród kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi pokazały, że dieta bogata w beta-karoten i witaminę C znacznie zwiększała szanse na przeżycie pacjentek. Korzyści z takiej diety zależały wprost proporcjonalnie od ilości omawianych zdrowych substancji dostarczanych organizmowi. Kobiety spożywające ponad 5 mg beta-karotenu dziennie miały ponad dwukrotnie większe szanse przeżycia od tych, których dieta zawierała mniej niż 2 mg tego składnika. Można to łatwo przełożyć na konkretne produkty spożywcze – 5 mg beta-karotenu to pół średniej wielkości marchewki lub 1/4 szklanki ugotowanego słodkiego ziemniaka.

Kobiety spożywające ponad 200 mg witaminy C każdego dnia miały dwukrotnie wyższe szanse przeżycia od tych, które dostarczały swojemu organizmowi mniej niż 100 mg tej witaminy dziennie. W praktyce, pomarańcza zawiera około 60 mg witaminy C, a szklanka brokuł czy innych zielonych warzyw około 80 mg.

 
  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup