Niezwykły przewrót w medycynie dokonał się w 1990 roku, kiedy w renomowanym czasopiśmie medycznym „The Lancet” zostały opublikowane badania dr. Deana Ornisha dotyczące wpływu stylu życia na rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych serca. Okazało się, że miażdżyca jest odwracalna.

Artykuł, który się ukazał zatytułowano: „Czy zmiany w stylu życia mogą spowodować regresję choroby wieńcowej?”. Dr D. Ornish po raz pierwszy wykazał, że zmiany miażdżycowe dotyczące naczyń wieńcowych są odwracalne bez zastosowania jakichkolwiek leków czy zabiegów operacyjnych. Do tej pory wierzono, że miażdżyca blokująca naczynia tętnicze nie może się cofnąć. Jedynym sposobem na jej usunięcie był chirurgiczny przeszczep naczyń, tzw. bajpasów, lub angioplastyka. Zalecenia dietetyczne stosowane do tamtej pory nie powodowały zatrzymania postępu choroby wieńcowej. Zakładały one redukcję spożycia cholesterolu do 300 mg i ograniczenie spożycia tłuszczu do 26% całkowitych kalorii na dobę.

Dr D. Ornish i jego współpracownicy założyli, że dieta bardziej restrykcyjna pod względem zawartości tłuszczu i cholesterolu może okazać się lecznicza. Ograniczyli spożycie cholesterolu do 5 mg na dobę oraz do 10% kalorii z tłuszczu. Była to dieta lactoovowegetariańska: bez produktów zwierzęcych, takich jak mięso, drób, ryby, z uwzględnieniem białka jaja kurzego i odtłuszczonego mleka lub  jogurtu. Składała się głównie z produktów roślinnych, takich jak: warzywa, owoce, ziarna zbóż oraz niewielkiej ilości orzechów.

Oprócz zaleceń dietetycznych stosowany był program ćwiczeń fizycznych, kontroli stresu oraz zakaz palenia tytoniu. Badaniom zostali poddani pacjenci z zaawansowaną chorobą wieńcową serca, u których wykazano poważne zwężenia miażdżycowe w badaniach angiograficznych. Prawie wszyscy byli potencjalnymi kandydatami do operacji wszczepienia bajpasów.

Zostali oni w sposób losowy podzieleni na dwie grupy: eksperymentalną i kontrolną. W pierwszej zastosowano zalecenia dr. D. Ornisha, w drugiej – dotychczasowe zalecenia dietetyczne oraz leczenie farmakologiczne. Po roku przeprowadzono badania kontrolne, które okazały się zdumiewające. Zaszokowały one środowisko medyczne na całym świecie. U 82% pacjentów z grupy eksperymentalnej doszło do cofnięcia się zwężenia miażdżycowego naczyń wieńcowych od 2,2% do 5,3%! Przepływ krwi przez naczynia wieńcowe u poszczególnych pacjentów zwiększył się tym samym od 9% do 23%! Efekt był zależny od stopnia zwężenia naczyń przed przystąpieniem do eksperymentu, przy czym osoby z większym zwężeniem doświadczyły proporcjonalnie większej poprawy. Poza tym w grupie eksperymentalnej zaobserwowano zmniejszenie częstości napadów bólu wieńcowego o 91%, zmniejszenie czasu trwania bólu o 42% oraz zmniejszenie jego intensywności o 28% (tabela nr 2). Poziom cholesterolu ogólnego obniżył się średnio o 24%, a cholesterolu LDL aż o 37%! (tabela nr 1).

W grupie kontrolnej stan zdrowia obserwowanych osób uległ zdecydowanemu pogorszeniu. Stwierdzono pogłębienie zwężęnia światła naczyniowego średnio o 3%, wzrost częstości napadów bólowych aż o 165%! oraz wzrost czasu ich trwania (o 95%) i ich intensywności (o 39%) (tabela nr 2).

Badania dr. D. Ornisha wykazały, że chcąc wyleczyć serce z miażdżycy nie wystarczą zalecane do tej pory wskazania dietetyczne. Owszem, redukują one w pewnym stopniu ryzyko zawału, jednak proces miażdżycowy dalej postępuje i nie dochodzi do regresji już istniejącej choroby. Prawdziwie lecznicza dieta to dieta wegetariańska z ewentualnie niewielką ilością odtłuszczonego nabiału, zawierająca obfitość wysokobłonnikowych produktów roślinnych.

Powstaje pytanie: Czy taka dieta jest wskazana dla wszystkich dotkniętych miażdżycą? Odpowiedź brzmi: Jak najbardziej tak!

Tabela nr 1. Efekty eksperymentu dr. Ornisha po roku – ocena cholesterolu we krwi

GRUPA EKSPERYMENTALNA

 spadek poziomu cholesterolu ogólnego 24%

 spadek poziomu cholesterolu LDL 37%

 

 

 

Tabela nr 2. Efekty eksperymentu dr. Ornisha po roku – angiografia

GRUPA EKSPERYMENTALNA

regresja zwężenia miażdżycowego 82% badanych!

zmniejszenie zwężenia światła naczyń 2,2–5,3%

zwiększenie przepływu krwi przez naczynia 9–23%

zmniejszenie częstości ataków bólu 91%

zmniejszenie czasu trwania bólu 42%

zmniejszenie intensywności bólu 28%

 

 

 

 

 

 

 

GRUPA KONTROLNA

postęp choroby wieńcowej 100% badanych

wzrost zwężenia światła naczyń 3%

zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia 9%

wzrost częstości ataków bólu wieńcowego 165%!

wzrost czasu trwania bólu 95%

wzrost intensywności bólu 39%

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzaj diety w badaniach dr. Ornisha:

• wszelkie produkty roślinne: warzywa, owoce, zboża, nasiona strączkowe, orzechy

• z produktów zwierzęcych: tylko białko jaja kurzego i odtłuszczone mleko lub jogurt

• 75% kalorii pochodzących z węglowodanów złożonych

• 15% kalorii pochodzących z białka

• najwyżej 5 mg cholesterolu

• tylko 10% kalorii pochodzących z tłuszczów

• zakaz spożywania napojów zawierających kofeinę

• ograniczenie spożycia alkoholu

• ilość spożywanych kalorii bez ograniczeń

Oczywiście trochę czasu potrzeba, aby przystosować się do nowego sposobu odżywiania. Jednak wystarczy najczęściej nie więcej jak kilka tygodni, aby całkowicie się zaadoptować.

Zwykle osoby przechodzące na dietę wegetariańską oceniają swój nowy jadłospis jako interesujący i smaczny i, co ciekawe, tracą apetyt na potrawy wcześniej spożywane, które niszczyły ich serce. A to, co najbardziej motywuje do przyjęcia takiego stylu życia to samopoczucie, które bardzo szybko się poprawia; ustępują bóle zamostkowe, wzrasta ogólna wydolność organizmu i jego tolerancja wysiłku, poprawia się nastrój, spada poziom cholesterolu, osoby chore twierdzą, że od wielu lat nie czuły się tak dobrze.

Lek. med. Grażyna Kuczek

Opracowano na podstawie: Nedley N., Blocked Arteries, Clean Them Out Naturally, Proof Positive: How to Reliably Combat Disease and Achieve Optimal Health through Nutrition and Lifestyle , 1998  Ludington A., Diehl H., Reversing Heart Diseases , Health Power, 2000.

 

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Skuteczne sposoby na bóle ...

Ból głowy jest objawem bardzo niespecyficznym. Może towarzyszyć konkretnym schorzeniom, jednak najczęściej ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup