Choroby układu krążenia takie jak choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie są głównymi przyczynami zgonów w dzisiejszym cywilizowanym świecie. Co drugi Polak, który umiera przedwcześnie, umiera właśnie z tego powodu. Choroba wieńcowa i zawał serca dotyczą przede wszystkim mężczyzn i to w stosunkowo młodym wieku, jak również kobiet po menopauzie. Nadciśnienie występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet w różnym wieku.

W ponad 90% przypadków przyczyną chorób układu krążenia jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Miażdżyca jest procesem chorobowym, który rozwija się powoli i podstępnie przez wiele lat, nie powodując żadnych zauważalnych dolegliwości. Kiedy zaś pojawiają się pierwsze objawy bardzo często jest to równoznaczne z nagłym zgonem. Z badań wynika jednoznacznie, że rozwój miażdżycy ściśle związany jest ze stylem życia, a przede wszystkim z nieprawidłowym sposobem odżywiania charakterystycznym dla krajów zachodnich. Wśród ludności Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej miażdżyca i schorzenia na jej podłożu są niemalże nieznane. Miażdżyca jest gorzkim synonimem dobrobytu i awansu cywilizacyjnego. Określa się ją mianem epidemii XX wieku krajów wysoko rozwiniętych. Czy stanie się Twoim udziałem zależy przede wszystkim od Ciebie.

Oto historia uczestników Programu Odnowy Zdrowotnej Newstart, którzy zastosowali zalecenia tego Programu, wyeliminowali czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia i cieszą się dobrym zdrowiem pomimo predyspozycji genetycznych do rozwoju tego typu schorzeń. Przy okazji Program pomógł im rozwiązać też inne problemy zdrowotne. Zapraszam do przeczytania tej historii przesłanej do nas przez dr Jacka W. Urbańczyka kilka miesięcy po zakończeniu Programu Newstart, w którym uczestniczył wraz ze swoją mamą.

Cud nad Wisłą

Jestem lekarzem ze specjalizacją ginekologia i położnictwo od wielu lat zainteresowanym medycyną naturalną. Moi rodzice – zarówno mama, jak i tata – cierpią na schorzenia układu krążenia. Ojciec jest po zawale i stale przyjmuje leki normalizujące poziomy lipidów we krwi; mama choruje na nadciśnienie, chorobę wieńcową, a także cierpi z powodu objawów postmenopauzalnych. Sam posiadam obciążenie genetyczne sprzyjające rozwojowi miażdżycy, o czym mogą świadczyć chociażby moje wyniki lipidogramu, które zawsze zwykły utrzymywać się na wysokim poziomie.

Wiosną tego roku razem z mamą postanowiliśmy wybrać się do Wisły, aby wziąć udział w Programie Odnowy Zdrowotnej Newstart, licząc na poprawę zdrowia, kondycji fizycznej i ogólnego samopoczucia. Program obejmował oczyszczające i rewitalizujące odżywianie z uwzględnieniem ziół (przy zachowaniu leczenia farmakologicznego – w razie potrzeby) oraz aktywny wypoczynek pod okiem instruktora (ćwiczenia ogólnokondycyjne, grupowe spacery i marszobiegi). Na miejscu był lekarz, który nadzorował przebieg całego programu. Szczególną wartość stanowiły wykłady i prezentacje na temat zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia.

Efekty programu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Przyjechałem na Program z wysokimi lipidami. Mój cholesterol był na poziomie 298 mg% (mam 43 lata bez nadwagi), ale po pięciu dniach spadł do 191 mg%, aby po dwunastu dniach osiągnąć poziom 180 mg%. Tym samym ryzyko zawału spadło u mnie aż o 40%! Nie spodziewałem się tak dużej poprawy w tak krótkim czasie. Trudno byłoby mi tak szybko i skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, nawet stosując leki farmakologiczne, np. statyny.

Jeszcze większe zaskoczenie miało miejsce w przypadku mjojej mamy, osoby w wieku 62 lat z długim wywiadem chorobowym. Tydzień przed Programem wyszła ze szpitala, z oddziału wewnętrznego, gdzie leżała z powodu zaostrzonej choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego i nadwagi. Podczas pobytu na Programie Newstart zastosowano u niej pełnowartościową dietę roślinną – ze wstawkami diety oczyszczającej warzywno – owocowej i sokowej – oraz odpowiedni program ćwiczeń fizycznych i relaksacyjnych. Po czternastu dniach jej ciśnienie ustabilizowało się na poziomie 130/80, można było zredukować leki na nadciśnienie, a masa ciała spadła o 5 kg. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: pomimo codziennych pieszych wędrówek po okolicy mama nie miała ani razu dolegliwości bólowych typowych dla choroby wieńcowej. Poza tym pozbyła się obrzęków, bezsenności a nawet zmniejszyły się u niej bóle zwyrodniałych stawów. Kuracja tak dobrze wpłynęła na stan jej zdrowia, że można było odstawić HTZ (hormonalną terapię zastępczą).

Obecnie, pół roku po Programie, mama wciąż nie odczuwa żadnych objawów związanych z okresem postmenopauzalnym i nie przyjmuje żadnych leków. Jako lekarz spesjalista ginekolog przecieram oczy ze zdziwienia: jak to możliwe? Stan jej zdrowia poprawił się nieprawdopodobnie. Jej nastrój i wydolność fizyczna sprawiają, że ponownie może czuć się osobą w pełni sprawną i zdolną do podejmowania codziennych obowiązków. Znów jest szczęśliwą osobą, która dzieli się wszędzie tym, co tak bardzo korzystnie wpłynęło na jej zdrowie i samopoczucie.

Swego czasu dość sceptycznie podchodziłem do nowinek medycznych, które poznałem podczas Programu Newstart. Teraz jednak jestem przekonany o ich słuszności i sam zalecam je moim pacjentkom, odnosząc duże sukcesy w leczeniu np. zaburzeń okresu menopauzy, postmenopauzy lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Poza tym, co mnie bardzo cieszy, zauważyłem, że coraz więcej ludzi związanych z medycyną przekonuje się do zasad zdrowia propagowanych w Programie Newstart. Coraz więcej lekarzy zaczyna czytać i poznawać te nowości, chociaż w czasie studiów medycznych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nikt o tym jeszcze nie słyszał. Ważne jest, aby nadrobić zaległości, a nowe sposoby mądrze wprowadzać do procesu terapeutycznego, pamiętając, że zdrowie pacjenta stanowi zawsze najwyższe dobro.

 

Grazyna Kuczek
lek. med. Grażyna Kuczek

koordynator i lekarz prowadzący Program Odnowy Zdrowotnej Newstart w Polsce

 

 

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup