Serce wymaga nieustannej troski, a my nie zawsze o nim pamiętamy. Chociaż doskonale wiemy, że właściwe odżywianie ma wielkie znaczenie dla jego sprawności, najczęściej do stołu zasiadamy w celach przyjemnościowych, nie pytając: czy zdrowe, ale: czy smaczne.

Z myślą o sprawności mięśnia sercowego trzeba pamiętać, aby dieta była bogata w błonnik, sterole roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy antyoksydacyjne.

Błonnik

Błonnik łączy się z cholesterolem w jelicie i nie dopuszcza do jego wchłaniania. Dzięki temu wyraźnie obniża poziom cholesterolu we krwi. Właściwa ilość błonnika w diecie ma również duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, zmniejsza bowiem wartość kaloryczną diety. Źródłem błonnika są nierafinowane produkty pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona strączkowe).

Sterole roślinne

Ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu jest odpowiednia podaż w diecie steroli roślinnych. Występują one tylko w tłuszczach pochodzenia roślinnego czyli w olejach. Sterole roślinne konkurują z cholesterolem w przewodzie pokarmowym o dostęp do receptorów, przy udziale których są wchłaniane. Im więcej steroli roślinnych w diecie tym mniej cholesterolu we krwi. Dieta bogata w pokarmy roślinne dostarcza odpowiedniej ilości cennych steroli.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Aby zachować elastyczność naczyń wieńcowych i zapobiegać rozwojowi procesów miażdżycowych w diecie konieczna jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, których bogactwo występuje we wszystkich nasionach oleistych takich jak słonecznik, soja, kukurydza, orzechy, siemię lniane, pestki dyni.

Witaminy antyoksydacyjne

Witaminy A, C, E oraz magnez z witaminą B6 wpływają korzystnie na mięsień sercowy. Obfitują w nie warzywa, owoce, oleje, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i laskowe oraz migdały. 

Lek. med. Grażyna Kuczek

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup