Dzienne zapotrzebowanie na cholesterol w pokarmie jest równe zeru. Organizm sam produkuje cholesterol na własne potrzeby. Cholesterol występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pokarmy pochodzenia roślinnego nie zawierają cholesterolu.

Aby zachować właściwy poziom cholesterolu we krwi, należy:

 1. Ograniczyć lub wyeliminować spożycie produktów zwierzęcych. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają cholesterol i kwasy tłuszczowe nasycone. Wykazano również, że białko pochodzenia zwierzęcego w przeciwieństwie do białka roślinnego podnosi stężenie cholesterolu. Produkty zwierzęce mają więc potrójnie szkodliwe działanie na naczynia.
 2. Spożywać jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego. Produkty sojowe, otręby owsiane, siemię lniane, czosnek, orzechy - głównie włoskie i laskowe, to tylko niektóre przykłady produktów, które znalazły swoje szczególne zastosowanie w diecie obniżającej poziom cholesterolu we krwi. Dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi ważna jest odpowiednia podaż steroli roślinnych. Występują one tylko w olejach. Sterole roślinne konkurują w przewodzie pokarmowym z cholesterolem o dostęp do receptorów, przy udziale których są wchłaniane. Im więcej steroli roślinnych w pożywieniu tym mniej cholesterolu we krwi. Aby uzyskać odpowiednią podaż steroli roślinnych, na naszych tale[-]rzach powinny znaleźć się orzechy, nasiona strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, kukurydza, oliwki, awokado, pełne ziarna zbóż oraz oleje tłoczone na zimno (ale nie więcej niż 1-2 łyżki dziennie).
 3. Ograniczyć spożycie białego cukru i słodyczy. Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterolu. Bardzo często połączenie takie występuje w wyrobach cukierniczych: słodyczach, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami.
 4. Utrzymać właściwą masę ciała. Osoby otyłe średnio trzy razy częściej zapadają na choroby o podłożu miażdżycowym niż osoby niemające nadwagi. Każdy kilogram nadwagi oznacza produkowanie przez organizm około 20 mg cholesterolu więcej każdego dnia. W utrzymaniu właściwej masy ciała pomagają: ruch, dieta bogata w błonnik, regularne posilki (bez podjadania), o indeksie glikemicznym poniżej 50.
 5. Wyeliminować używki: kawę, herbatę, alkohol, papierosy. Zarówno kawa, jak i herbata zawierają kofeinę. Kofeina z kolei podnosi absorpcję cukru i tłuszczu do krwi pomimo, że ich poziom jest wystarczający. To ma niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne, który jest jeszcze większy w przypadku długotrwałego stresu i palenia papierosów. Zwykle uważa się, że napoje alkoholowe podnoszą poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Jest jednak kilka jego typów. Alkohol podnosi poziom akurat tego typu cholesterolu HDL, który nie wpływa na obniżenie ryzyka zawału serca. Biorąc pod uwagę wszelki szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka nie należy go polecać w żadnej ilości.
 6. Kontrolować stres. Wykazano w badaniach, że negatywne emocje, takie jak gniew, wrogość, nienawiść, zazdrość, chęć odwetu, lęk, obawa pobudzają wątrobę do większej produkcji cholesterolu, który uwalniany jest do krwiobiegu. Okazuje się, że u osób, które w sytuacjach konfliktowych potrafią zachować wewnętrzny spokój, zmniejsza się wyraźnie ryzyko miażdżycy. Przypomina to mądrość zapisaną przed wiekami w Księdze Przypowieści Salomona 14,30: „Umysł spokojny zapewnia ciału życie”.
 7. Ćwiczyć fizycznie. Systematyczne ćwiczenia fizyczne obniżają poziom cholesterolu ogólnego i frakcji LDL, czyli złego cholesterolu, podnoszą natomiast frakcję cholesterolu HDL, która działa ochronnie na naczynia krwionośne.

Kilka praktycznych uwag:

 • Zrezygnuj z windy na rzecz schodów
 • Postaraj się w ciągu dnia jak najczęściej wstawać od biurka - przejdź się, zrób kilka skłonów czy przysiadów
 • A[nbsp]może kupisz sobie psa, który zmusi Cię do codziennych spacerów?

  {fcomment}

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE

NADWAGA, OTYŁOŚĆ I ODCHUDZANIE. Racjonalne odżywianie dla upragnionych efektów Mimo że już od ponad 40 lat ...

+ View

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

 1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

 • Prev
 • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup