Marchewka zamiast chipsa, szklanka wody zamiast słodkiego napoju. Jak zachęcić dzieci do odżywiania się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia? „Bezpłatna aplikacja stworzona przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia w sposób prosty i przyjemny zmotywuje dzieci do tego, by jadły warzywa i owoce oraz piły wodę, a codzienna porcja ruchu wejdzie im w nawyk” – mówi prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia kierujący pracami NCEŻ.
Czytaj więcej...Sen podstawa zdrowia
Spokojny i wystarczająco długi sen jest dla dziecka bardzo ważny. Ma wpływ na wiele skomplikowanych procesów zachodzących w organizmie. Na przykład, jeśli dziecko ma problem ze snem, nie śpi wystarczająco długo, spada jego odporność, co z kolei prowadzi co częstszych infekcji i innych chorób. Sen ma również wpływ na neuroprzekaźniki, czyli substancje, dzięki którym komórki nerwowe mogą się ze sobą "dogadać." Należą do nich m.in. serotonina (odpowiedzialna za nastrój), noradrenalina (odpowiedzialna za siłę i energię) i dopamina (odpowiedzialna za odczuwanie radości i sprawność ruchową) oraz acetylocholina (odpowiedzialna za pamięć). Każdy z nich musi być wydzielany w odpowiednim momencie i w odpowiedniej ilości. Muszą ze sobą współgrać niczym muzycy w orkiestrze symfonicznej a dobry, spokojny sen pozwala im się zestroić. Właśnie dlatego, niewyspane dziecko (dorosły zresztą też) ma zły nastrój, jest marudne, nerwowe, chimeryczne i brakuje mu siły na zabawę i naukę.
Co może odebrać naszemu dziecku zdrowy, spokojny sen? Czy jako rodzice możemy ułatwić dziecku zasypianie?
Oglądanie telewizji/komputera przed snem
Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii opublikowane przez "Pediatrics" pokazują, że rytuał oglądania telewizji przed snem może utrudniać dziecku zaśnięcie! Wykazują one, że im więcej dzieci ogląda telewizję wieczorem, tym krócej śpią.
W badaniu wzięło udział ponad 2000 dzieci i młodzieży. Obserwowano uczestników w trakcie 90 minut przed snem. Naukowcy następnie badali korelacje z długością czasu poświęconego na zasypianie.
Wszystkie dzieci w próbie przez pewien czas (poprzedzający zasypianie) oglądały telewizję. Okazało się, iż te dzieci, które dłużej oglądały telewizję miały większe problemy z zaśnięciem.
Wyniki innych badań (przeprowadzone przez Seattle Children’s Institute ) pokazują, że oglądanie programów telewizyjnych wszelkiego rodzaju po godzinie dziewiętnastej (u dzieci w wieku 3-5 lat) może spowodować problemy z zasypianiem, koszmary lub poczucie zmęczenia po obudzeniu. Co więcej, zauważono, że u dzieci śpiących w pokojach, w których znajduje się odbiornik telewizyjny, czas snu skraca się średnio o pół godziny na dobę.
Za dużo obrazów, dźwięków, kolorów, światła
Dzieci permanentnie narażone są na nadmiar bodźców, przed którymi nie mogą się ochronić. Dość szybko opanowują umiejętność korzystania z komputera czy TV, ale nie są przystosowane do nadmiaru bodźców, które są z nich emitowane. Bo przecież wielu dorosłych, którzy są przeładowani informacjami, obrazami, dźwiękami, cierpi przez to na bezsenność. Dzieci też to może dotykać? To wszystko powoduje, że mały człowiek nie do końca jest sobą. Dziecko nie potrafi odróżnić prawdy od fikcji, świata realnego od wirtualnego. Do psychologa zgłaszają się rodzice z dziećmi, które boją się same zasypiać, pozostania na chwilę w pokoju i mimo odpowiedniego wieku – rozstania z mamą. Z wywiadu wynika, że dzieci te oglądają filmy dla nich nieodpowiednie.
Z powodu pernamentnego niewyspania i zmęczenia dzieci nie uczą się koncentracji i są rozdrażnione. Wtedy łatwo im przykleić łatkę dziecka nadpobudliwego. Nie mają okazji do stawianie sobie celów i ich realizowania, hartowania się, kiedy odnoszą zwycięstwa lub ponoszą porażki.
Niebieskie światło nie pozwala spać
Okazuje się, że często problemy ze snem u dzieci (dorosłych też!) mają prostą przyczynę: niebieskie światło ekranów urządzeń, z których korzystamy na co dzień. A raczej co noc. Dlatego zaleca się odstawianie ich na trzy godziny przed snem. Jeśli więc dziecko wieczorem wystawione jest na działanie światła niebieskiego (typowego dla światła dziennego), zwiększa się aktywność mózgu i blokuje się wydzielanie przez organizm melatoniny.
Ja z dzieciństwa pamiętam zasadę: "spać po dobranocce". Dzisiaj już ona wyszła z mody?
Beata Śleszyńska
Jaki prezent wybrać dla dziecka? W jaki sposób będzie on wpływał na jego zdrowie, psychikę i rozwój? Co kupować dzieciom, by były uśmiechnięte i zadowolone, a jednocześnie, by nasze podarunki przynosiły im długofalową korzyść?
Czytaj więcej...Lubię wyciskać dla mojej rodziny soki. Lubię patrzeć, jak żona uśmiecha się do mnie, gdy podaję jej kubek, i pyta: „Jaka mikstura tym razem?”, a moja mała córeczka przysysa się niemal natychmiast do swojego kubeczka z dzióbkiem. Lubię obierać warzywa i owoce i patrzeć, jak znikają w otworze wyciskarki, jak cicho chrupią, rozcierane przez ślimak, przemieniając się w pyszny – nieporównywalny z kupnym – zdrowy sok.
Czytaj więcej...UWAGA! ZOSTAŁY JUŻ TYLKO MIEJSCA DLA CHŁOPCÓW W WIEKU 6-10 LAT!
Darmowe badania dla chłopców na diecie tradycyjnej, w wieku 6-10 lat, w Centrum Zdrowia Dziecka, w terminach 24.02-11.03. Prosimy o nie zgłaszanie chłopców, którzy w dniu badania nie będą mieć ukończonych 6-ciu lat oraz dziewcząt. Zakres badań jest szeroki, dlatego warto skorzystać. A przy okazji wesprzeć ważny projekt naukowy.
Czytaj więcej...Spożywanie dużej ilości słodyczy może zaszkodzić wszystkim: od małych dzieci po dorosłych. Przyzwyczajanie do słodkiego smaku od najmłodszych lat może doprowadzić w późniejszym wieku nie tylko do rozwoju próchnicy czy nadwagi, lecz przede wszystkim do otyłości i chorób z nią związanych. Oto kilka porad, jak ograniczyć cukier w diecie dzieci. Czytaj więcej...
Chcesz jeść zdrowo i różnorodnie? Uważasz, że nie masz czasu, albo funduszy, aby wprowadzić urozmaiconą dietę dla swojej rodziny? Zastosuj kilka prostych wskazówek i porad, a zobaczysz, że to nie takie trudne!
Czytaj więcej...Szanowni Państwo! Trwa projekt badawczy Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", jednego z czołowych ośrodków naukowych na świecie - University College London oraz Fundacji WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia.
Czytaj więcej...Kasza jaglana doskonale nadaje się na pożywienie dla maluchów. Wraca powoli do łask, ale wciąż nie cieszy się wśród rodziców taką popularnością, na jaką zasługuje. A szkoda, bo ma oryginalny smak (choć bywa gorzka, jeśli przyrządzi się ją w nieodpowiedni sposób) i świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. Przede wszystkim zaś warto ją jeść ze względu na wartości odżywcze, a nawet lecznicze.
Czytaj więcej...Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest jedną z głównych plag zachodniego świata.
Czytaj więcej...Dzieci mogą w takim samym stopniu ucierpieć z powodu siedzącego trybu życia jak dorośli. Badanie zgłoszone do Archives of Pediatric & Adolescent Medicine (Archiwum Medycyny Dziecięcej i Młodzieżowej) wykazało, że „dzieci powinny bawić się na zewnątrz” oraz że „należy na nowo wprowadzić do życia dzieci czas zabawy, który wydaje się stopniowo zanikać”.
Czytaj więcej...- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec
Zobacz również:
Zapisz się na nasz newsletter
To się czyta
Najbardziej popularne
Reumatoidalne zapalenie ...
Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...
Siemię lniane - źródło ...
Nie tak dawno temu słowa „lignany” nie można było znaleźć w żadnym słowniku medycznym. Lignany są ...
Zdrowe soki - zdrowie ma ...
Lubię wyciskać dla mojej rodziny soki. Lubię patrzeć, jak żona uśmiecha się do mnie, gdy podaję jej kubek, i pyta: ...
Alkohol szkodzi w każdej ...
Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...