Jakie terapie są najskuteczniejsze w przypadku raka piersi?

Leczenie raka, w szczególności w przypadku raka piersi, jest najbardziej skuteczne, gdy nowotwór zostaje całkowicie usunięty chirurgicznie. Oznacza to, że największe szanse na wyleczenie mają przypadki, w których mniejsze, dobrze opisane zmiany nowotworowe mogą zostać wycięte w całości.

Usuwanie takich zmian może się odbywać przez biopsję chirurgiczną (biopsja usuwa całość), lumpektomię, lub przy bardziej rozległych guzach prostą mastektomię, czy nawet bardziej radykalne operacje – takie postępowanie jest podstawą leczenia. Naświetlanie pozostałej tkanki piersi, klatki piersiowej oraz części dołu pachowego przynosi statystycznie najlepsze rokowania, kiedy stosowane jest dodatkowo jako kolejny etap po operacji.

Po usunięciu guza podlega on intensywnym badaniom. Podczas obserwacji możliwa jest identyfikacja komórek nowotworowych różnych receptorów (receptory – cząsteczki spełniające rolę specjalnych czujników umożliwiających komórce kontaktowanie się z otaczającym środowiskiem oraz reagowanie na odbierane bodźce) i antygenów (antygeny są to substancje, które wywołują reakcję immunologiczną; w szerszym znaczeniu: markery nowotworowe). Zaobserwowane markery nowotworowe szczegółowo określają charakter raka; odkryto na które sposoby leczenia dane komórki nowotworowe reagują najlepiej. Najczęściej usuwane, a następnie badane na obecność raka są węzły chłonne dołu pachowego, zwane węzłem wartowniczym, ponieważ to do niego w pierwszej kolejności drogą chłonną następują przerzuty raka piersi. Na przykład pacjentki, które nie mają zajętych węzłów chłonnych, mają w 70% przypadków10-letni wskaźnik przeżycia oraz 20% mniej nawrotów. Wzrost liczby zajętych węzłów koreluje ze wzrostem częstości nawrotów. Zasadniczo komórki z pozytywnym wskaźnikiem receptorów hormonalnych są mniej agresywne niż komórki z ujemnym wskaźnikiem. Ludzki receptor nabłonkowego czynnika wzrostu (HER) typu 2, został połączony z bardziej agresywnymi nowotworami, co pozwoliło na opracowanie środka biologicznego TRASTUZUMAB (HERCEPTIN), który zrewolucjonizował leczenie tego typu raka piersi.

Dziś, kobieta ze zdiagnozowanym rakiem piersi, u której w krótkim czasie został on wykryty, ma większe szanse na wyleczenie niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Nie oznacza to jednak, że te szanse nie mogą zostać powiększone przez stosowanie zdrowych nawyków. Wewnętrzny spokój, dobrze zbalansowana wegetariańska dieta (uboga w tłuszcze zwierzęce) oraz unikanie wyrobów tytoniowych, alkoholu i innych szkodliwych substancji jak również towarzyszące temu regularne i umiarkowane ćwiczeniami wydają się być idealnym uzupełnieniem nowoczesnych, naukowo potwierdzonych metod leczenia.

Staramy się wyjaśnić problem w jak najbardziej przystępny sposób mimo, że artykuł taki jak ten nie może zostać uznany jako wyczerpujący w zasięgu tego tematu. Jesteśmy ograniczeni przez przestrzeń przeznaczoną na ten artykuł, zróżnicowanie naszych czytelników oraz zakres naszej ekspertyzy. W sprawach dotyczących raka najlepiej udać się po radę do specjalistów, którzy spędzają lata studiując dany zakres medycyny. Przez ostatnie 75 lat onkolodzy systematycznie gromadzili i katalogowali dane na temat poszczególnych przypadków, więc są o miliony osób każdego kolejnego roku bogatsi w doświadczenie na temat przyczyn, leczenia, wyników oraz prawdopodobnych prognoz dotyczących raka. Regionalne i krajowe archiwa gromadzą takie dane bardzo starannie, dzięki czemu zalecane terapie są dość precyzyjne i dają duże prawdopodobieństwo osiągnięcia pożądanego wyniku. W obliczu właśnie tak zgromadzonych danych osobista opinia staje się raczej zawodna.

Naszym zadaniem jest polecenie aby stosowali się Państwo do zaleceń opracowanych na przestrzeni dekad w leczeniu raka. Część naszych czytelników, zdeklarowanych jako osoby prowadzące zdrowy tryb życia mają ogólną niechęć do współczesnej medycyny, ale nie musi to być bezkompromisowe podejście do leczenia. Naturalne środki zaradcze mogą odegrać bardzo ważną rolę – niekoniecznie jako alternatywa terapii, lecz jako środek uzupełniający.

Artykuł Petera N. Landless’a i Allana R. Handysides’a

źródło:http://www.zdrowie-rodzina.pl/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=101

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup