Czym jest menopauza?

Menopauza albo „życiowa przemiana” jest czasem w życiu kobiety, kiedy na dobre ustaje menstruacja. Jajniki zmniejszają produkcję żeńskich hormonów płciowych i jest to proces stopniowy, który zaczyna się około trzech do pięciu lat (lub dłużej, u niektórych kobiet) przed ostatnią miesiączką. Te przejściowe lata określa się jako „klimakteryczne” albo „perimenopauzalne”.

 

Menopauzę uznaje się za zakończoną (post-menopauza), kiedy kobieta przez rok nie ma miesiączki. Średnio przypada to na pięćdziesiąty rok życia, lecz wiek ten jest różny u różnych osób. Menopauza zaczyna się w wieku czterdziestu kilku lat, kiedy miesiączki stają się bardziej nieregularne, a w końcu, średnio w wieku pięćdziesięciu lat ustają na dobre (u kobiet czarnoskórych i spoza Europy zjawisko to zachodzi wcześniej).

Sztuczna menopauza to stan wywołany chirurgicznym usunięciem jajników z powodów medycznych (np. z powodu endometriozy, mięśniaka albo nowotworu macicy). Kobiety, które przeszły chirurgiczne usunięcie jajników (owariektomia), zwykle doświadczają bardziej dokuczliwej formy menopauzy i występuje u nich większe ryzyko zachorowania na choroby serca, jak również osteoporozę i depresję.

Jeśli natomiast menopauza nie jest przyspieszona przez operację, jest naturalnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Nie jest to żadna „choroba niedoboru” ani „pogorszenie”, ani nic innego z długiej listy archaicznych, patriarchalnych medycznych zwrotów. Jest to proces przemiany, gdy organizm kobiety pozbywa się swojego potencjału wydawania na świat potomstwa i przystosowuje się do niższych poziomów hormonów.

U zdrowej kobiety, kiedy jajniki zaprzestają produkcji żeńskich hormonów, nadnercza zaczynają produkować wystarczającą i ich ilość, aby utrzymać równowagę. W tym okresie przejściowym, kobiety doświadczają mnóstwa objawów, które skłaniają je do odwiedzenia lekarza. Niestety, takie wizyty zbyt często kończą się przepisaniem hormonów, które mają długą listę niebezpiecznych efektów ubocznych.

Menopauza jest indywidualnym doświadczeniem i praktycznie nic na jej temat nie jest ustalone definitywnie. Niektóre kobiety cieszą się z perspektywy zaniku miesiączki, zauważają niewielką różnicę w swoim organizmie i nastoju – lub wcale jej nie zauważają – i nie rozumieją, o co w ogóle tyle hałasu. Dla innych ta zmiana w życiu jest niezwykle uciążliwa i tak zakłócająca spokój, że przechodzące ją kobiety czują się tak, jakby ich życie miało się nagle skończyć. I rzeczywiście, skutkiem niższych poziomów hormonów (estrogenu i progesteronu) – których ilość nigdy nie była identyczna u różnych kobiet – są liczne niedogodności, o różnym stopniu nasilenia.

Zobacz również:

To się czyta

Chwytaj chwilę!

Dostałam wirtualny list od znajomego. Mądrość

+ View

Światowy Dzień Udaru

29 października obchodzimy Światowy

+ View

IV ODSŁONA

REWOLUCJE W BRZUCHU? Może to nie to, co

+ View

A jeśli nam nie po

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań w

+ View

Cykl spotkań na temat

Serdecznie zapraszamy na otwarty cykl spotkań na

+ View

Trzytygodniowa próba

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na

+ View

Kobiety z rakiem piersi

Niektóre badania sugerują, że kobiety,

+ View

Najbardziej popularne

Reumatoidalne zapalenie ...

 Ludzie często mnie pytają, skąd lekarze wiedzą, że dana osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie ...

+ View

Jak sobie radzić z zaparciami?

Zaparcia to problem, który uprzykrza codzienność. Obecnie na zaparcia cierpi już co druga kobieta i co czwarty ...

+ View

Nietolerancja laktozy

Osoby, które czują się źle po spożyciu mleka i jego przetworów często mają kłopot z rozstrzygnięciem, czy ...

+ View

Alkohol szkodzi w każdej ...

Alkohol nie zawiera żadnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym ...

+ View

Polecamy 

Astma. Łagodzimy naturalnie

astma lagodzimy naturalnie lekka

  1. Leigh Broadhurst

W swojej książce dr Broadhurst w sposób jasny i zrozumiały przedstawia wiele praktycznych informacji, które wyjaśniają przyczyny powstawania astmy, a także daje wskazówki, które pozwolą skutecznie złagodzić objawy tej choroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych. Ta publikacja to doskonały drogowskaz do tego, by przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i – z pomocą natury – zacząć wreszcie swobodnie oddychać!

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Urodzić razem i naturalnie

urodzic razem i naturalnie

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

stres zagrozenie czy szansaJeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

 

 

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup