Serce wymaga nieustannej troski, a my nie zawsze o nim pamiętamy. Chociaż doskonale wiemy, że właściwe odżywianie ma wielkie znaczenie dla jego sprawności, najczęściej do stołu zasiadamy w celach przyjemnościowych, nie pytając: czy zdrowe, ale: czy smaczne.

Z myślą o sprawności mięśnia sercowego trzeba pamiętać, aby dieta była bogata w błonnik, sterole roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy antyoksydacyjne.

Błonnik

Błonnik łączy się z cholesterolem w jelicie i nie dopuszcza do jego wchłaniania. Dzięki temu wyraźnie obniża poziom cholesterolu we krwi. Właściwa ilość błonnika w diecie ma również duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, zmniejsza bowiem wartość kaloryczną diety. Źródłem błonnika są nierafinowane produkty pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona strączkowe).

Sterole roślinne

Ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu jest odpowiednia podaż w diecie steroli roślinnych. Występują one tylko w tłuszczach pochodzenia roślinnego czyli w olejach. Sterole roślinne konkurują z cholesterolem w przewodzie pokarmowym o dostęp do receptorów, przy udziale których są wchłaniane. Im więcej steroli roślinnych w diecie tym mniej cholesterolu we krwi. Dieta bogata w pokarmy roślinne dostarcza odpowiedniej ilości cennych steroli.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Aby zachować elastyczność naczyń wieńcowych i zapobiegać rozwojowi procesów miażdżycowych w diecie konieczna jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, których bogactwo występuje we wszystkich nasionach oleistych takich jak słonecznik, soja, kukurydza, orzechy, siemię lniane, pestki dyni.

Witaminy antyoksydacyjne

Witaminy A, C, E oraz magnez z witaminą B6 wpływają korzystnie na mięsień sercowy. Obfitują w nie warzywa, owoce, oleje, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i laskowe oraz migdały. 

Lek. med. Grażyna Kuczek

To się czyta

Dlaczego mięso wpływa na

Dlaczego mięso przyczynia się do zwiększenia

+ View

DZIEŃ BEZ MIĘSA

20 marca 2017 przypada Dzień bez Mięsa. Co to za

+ View

Nasiona chia w kuchni

Nasiona chia praktycznie nie mają smaku, dlatego

+ View

Dieta zalecana w

Jest to najbardziej radykalny krok potrzebny do

+ View

W jaki sposób potrawy

Od wielu lat prowadzone są badania nad rolą

+ View

Polacy mają wiedzę o

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)

+ View

Wspólne posiłki -

Co, z kim, kiedy i jak jemy wpływa na nasze

+ View

Najbardziej popularne

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy chcemy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

Polecamy 

Książka "Apteka domowa"

Stacey Dugliss-Wesselman

 

Aptekarz to utalentowany rzemieślnik, który łączy mieszanki ziół, mające korzystny wpływ na zdrowie i piękno. Nie daj się zwieść współczesnemu marketingowi i szkodliwym substancjom chemicznym i stwórz własne produkty lecznicze i pielęgnacyjne.Zobacz więcej ...

Polecamy 

Wegańskie pyszności

weganskie pysznosci okladka mala

Wegańskie pyszności to wymarzona pomoc dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie kuchni wegańskiej, choć nie tylko. Dunja Gulin, szefowa kuchni oraz doświadczona dietetyczka prowadząca kursy zdrowego gotowania, w przystępny sposób wyjaśnia główne składniki diety wegańskiej oraz roślinne zamienniki mięsa i nabiału.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

Warsztaty "Sięgnij po zdrowie"Jeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup