Co szósty Europejczyk jest otyły, a łącznie ponad połowa ma nadwagę. Najgorzej pod tym względem jest na Malcie, najlepiej – w Rumunii. Eurostat opublikował 20 października 2016 r. najnowsze dane dotyczące problemu otyłości w Europie. Wynika z nich, że waga co drugiego Europejczyka wykracza poza normę. Artykuł na ten temat opublikował serwis EurActiv.pl.

Zgodnie z danymi Eurostatu, 51,6 proc. Europejczyków ma nadwagę lub jest otyła (35,7 proc. to osoby z nadwagą, a 15,9 proc. mieszkańców Unii Europejskich jest otyła). Statystyki te nie uwzględniają mieszkańców Irlandii, jako że Eurostat nie mógł zdobyć dla tego państwa odpowiednich danych. Najgorzej pod względem otyłości jest na Malcie. Na tej śródziemnomorskiej wyspie co czwarty (26 proc.) mieszkaniec jest otyły. Dalej jest Łotwa (21,3 proc.) oraz Węgry (21,2 proc.).

Większość Europy mieści się natomiast w przedziale między 14 a 21 proc. Najlepiej jest w Rumunii (9,4 proc.), we Włoszech (10,7 proc.) i Holandii (13,3 proc.). Średnia dla całej UE wynosi 15,9 proc., a Polska nie odstaje od niej - w naszym kraju problemy z otyłością ma 17,2 proc.

Eurostat nie znalazł dowodów na to, by płeć odgrywała dużą rolę w przypadku problemów z wagą. Średnio w UE otyłych jest 16,1 mężczyzn i 15,7 proc. kobiet (w Polsce, odpowiednio, 18,8 i 15,9 proc.) Podobne proporcje występują w większości pozostałych państw unijnych.Dużo większe znaczenie ma natomiast wiek. W najniższej kategorii wiekowej, 18-24 lat, tylko 5,7 proc. osób ma nadwagę, jednak wskaźnik ten rośnie z wiekiem, by w kategorii 65-74 lat osiągnąć wynik 22,1 proc.

Bardziej otyli są też ludzie słabiej wykształceni. Wśród osób z ukończoną co najwyżej szkołą podstawową z problemem nadmiernej wagi mierzy się 19,9 proc., a wśród osób z wyższym wykształceniem wskaźnik ten wynosi 11,5 proc.

Eurostat korzysta z prostej metody oceniania otyłości. Do otyłych zalicza te osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy niż 30, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). BMI liczy się poprzez podzielenie masy (w kg) przez kwadrat wzrostu w metrach. I tak, dla przykładu, dla osoby o masie 75 kg i wzroście 1,80 m, BMI będzie wynosił 23,15.

Zgodnie z wytycznymi WHO jest to wynik w normie: mniej niż 18,5 to niedowaga, 18,5-24,99 to norma, ponad 25 to nadwaga, ponad 30 – otyłość(więcej informacji o BMI TUTAJ). BMI jest używany jako jeden z podstawowych wskaźników mierzenia otyłości na świecie. Jednak jest on także krytykowany, jako że nie zawsze oddaje rzeczywistość: bazuje on na masie ciała, więc w przypadku osób o dużej masie spowodowanej nie tkanką tłuszczową, ale np. mięśniami (jak np. sportowcy i kulturyści) może on wskazywać otyłość, mimo że de facto nie ma takiego problemu.


Eurostat: European Health Interview Survey - Almost 1 adult in 6 in the EU is considered obese (informacja prasowa dostępna jest w języku angielskim)

Artykuł pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl, autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl

To się czyta

Dlaczego mięso wpływa na

Dlaczego mięso przyczynia się do zwiększenia

+ View

DZIEŃ BEZ MIĘSA

20 marca 2017 przypada Dzień bez Mięsa. Co to za

+ View

Nasiona chia w kuchni

Nasiona chia praktycznie nie mają smaku, dlatego

+ View

Dieta zalecana w

Jest to najbardziej radykalny krok potrzebny do

+ View

W jaki sposób potrawy

Od wielu lat prowadzone są badania nad rolą

+ View

Polacy mają wiedzę o

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)

+ View

Wspólne posiłki -

Co, z kim, kiedy i jak jemy wpływa na nasze

+ View

Najbardziej popularne

Arytmia serca - objaw czy ...

Palpitacje serca, kołatanie, arytmia – to tylko niektóre z określeń jakich najczęściej używamy, kiedy chcemy ...

+ View

Choroba Buergera – jak ją ...

Młody mężczyzna, który pali papierosy, skarży się na drętwienie palców i ma na nich charakterystyczne ...

+ View

Udar mózgu

Każdy człowiek rodzi się z gładkimi, elastycznymi naczyniami. Wiele populacji świata zachowuje w zdrowiu swoje naczynia ...

+ View

LIPIDOGRAM - najnowsze normy

Tłuszcze (lipidy) przyjmujemy wraz z pożywieniem. Stanowią one jedno ze źródeł energii dla naszego organizmu, są ...

+ View

Polecamy 

Książka "Apteka domowa"

Stacey Dugliss-Wesselman

 

Aptekarz to utalentowany rzemieślnik, który łączy mieszanki ziół, mające korzystny wpływ na zdrowie i piękno. Nie daj się zwieść współczesnemu marketingowi i szkodliwym substancjom chemicznym i stwórz własne produkty lecznicze i pielęgnacyjne.Zobacz więcej ...

Polecamy 

Wegańskie pyszności

weganskie pysznosci okladka mala

Wegańskie pyszności to wymarzona pomoc dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie kuchni wegańskiej, choć nie tylko. Dunja Gulin, szefowa kuchni oraz doświadczona dietetyczka prowadząca kursy zdrowego gotowania, w przystępny sposób wyjaśnia główne składniki diety wegańskiej oraz roślinne zamienniki mięsa i nabiału.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

Warsztaty "Sięgnij po zdrowie"Jeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup