O tym, że życie bez wody jest niemożliwe, wiedzą wszyscy. Organizm dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. Z tego też powodu dostarczanie jej z zewnątrz w odpowiedniej ilości i jakości jest kluczowe dla naszego zdrowia.

O tym, że życie bez wody jest niemożliwe, wiedzą wszyscy. Pomimo tego, że jest ona niezwykle prostą cząsteczką, bo składa się tylko z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, jej znaczenie, wartość i funkcja są zdumiewające. Organizm dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. Z tego też powodu dostarczanie jej z zewnątrz w odpowiedniej ilości i jakości jest kluczowe dla naszego zdrowia. Uważa się, że wypicie 6–8 szklanek wody dziennie to minimum. Ważne jest też umiejętne stosowanie wody na zewnątrz w postaci kąpieli i natrysków oraz możliwość obserwowania czystej wody w naturze i słuchania jej szumu, kiedy płynie strumykiem, spada wodospadem, czy przypływa falami morza.

Woda jest głównym składnikiem naszej krwi. Stanowi ona około 70% masy ciała. Organizm zużywa wodę do oczyszczania i chłodzenia oraz do zachowania równowagi chemicznej. Tracimy wodę podczas pocenia, oddychania oraz wydalania, a utrata 20% wody z organizmu grozi śmiercią.
Przeprowadzone eksperymenty wykazują, że sportowcy, którzy pili tylko tyle wody, by zaspokoić pragnienie, nie mieli aż takiej wytrzymałości jak ci, którzy wypili tyle wody, ile jej utracili. Sportowcy, którzy wypili więcej wody, byli mniej zmęczeni, a temperatura ich ciała podczas wysiłku w dalszym ciągu była zbliżona do normalnej.

Ile wody powinniśmy pić?
Zmuszanie organizmu do pracy z ograniczoną ilością płynów jest jak usiłowanie umycia naczyń po obiedzie w jednej szklance wody. Powinniśmy pić tyle wody, aby mocz był przeźroczysty o zabarwieniu słomkowym, co zwykle oznacza ok. 8 szklanek dziennie. Pragnienie nie jest dostatecznym wskaźnikiem zapotrzebowania organizmu na wodę.

Wszystkie napoje to praktycznie woda.
Czy ma więc znaczenie, co piję?
Czysta woda jest najlepszym płynem dla organizmu. Większość napojów zawiera cukier, który opóźnia trawienie i sprawia, że szybciej przybieramy na wadze. Ponadto podaż napojów wysokosłodzonych powoduje wahanie stężenia cukru we krwi. Napoje gazowane zawierają fosfor, który wypłukuje wapń z kości i prowadzi do zwiększenia ich łamliwości. Prawie wszystkie napoje posiadają dodatki chemiczne, które podrażniają żołądek, obciążają nerki i wątrobę.

Z kolei kawa, herbata i niektóre napoje gazowane zawierają kofeinę która podnosi ciśnienie krwi oraz podwyższa poziom cukru i tłuszczu we krwi.
Kofeina podrażnia również system nerwowy i wywołuje ogólne poirytowanie, chroniczne przemęczenie i bezsenność. Kofeina i alkohol są moczopędne, co oznacza, iż zamiast nawadniać, pozbawiają organizm wody.

Co się dzieje, kiedy nie pijemy wystarczającej ilości wody?
Nerki - odpowiedzialne za usuwanie toksyn - są mocno nadwerężane, przez co ulegają uszkodzeniu. Każda komórka w organizmie potrzebuje wody, by właściwie funkcjonować. Niewystarczająca ilość wody może powodować zaburzenia w ich działaniu i w konsekwencji chorobę. Zmęczenie i ból głowy to typowe efekty picia zbyt małej ilości płynów.

Istnieje także wiele sposobów zewnętrznego stosowania wody.
Kąpiele zmywają brud, a także produkty przemiany materii. Chłodna woda może zmniejszyć gorączkę, a ciepła może ogrzać zmarznięte stopy. Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem, weź ciepłą kąpiel. Ciężko ci się rano dobudzić?
Spróbuj zakończyć poranny prysznic zimną wodą lub energicznie nacieraj skórę gąbką namoczoną w zimnej wodzie.

Pamiętaj, woda odgrywa kluczową rolę
- używaj jej obficie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

{fcomment}

Zobacz również:

Popularne

26.05.2011

Odżywianie

Trzeba tak jeść, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji

+ View

26.05.2011

Ćwiczenia fizyczne

Ruch jest oznaką życia. Jest też konieczny dla zdrowia. Stanowi znakomity sposób na zachowanie

+ View

26.05.2011

Wstrzemięźliwość

Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości polega na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę

+ View

26.05.2011

Woda

O tym, że życie bez wody jest niemożliwe, wiedzą wszyscy. Organizm dorosłego człowieka składa się w

+ View

26.05.2011

Światło słoneczne

Światło słoneczne jest nadrzędnym czynnikiem warunkującym właściwy metabolizm i równowagę

+ View

Najnowsze

Odżywianie

Trzeba tak jeść, aby każdego dnia dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji ...

+ View

Ćwiczenia fizyczne

Ruch jest oznaką życia. Jest też konieczny dla zdrowia. Stanowi znakomity sposób na zachowanie ...

+ View

Światło słoneczne

Światło słoneczne jest nadrzędnym czynnikiem warunkującym właściwy metabolizm i równowagę ...

+ View

Woda

O tym, że życie bez wody jest niemożliwe, wiedzą wszyscy. Organizm dorosłego człowieka składa się w ...

+ View

Wstrzemięźliwość

Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości polega na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę ...

+ View

Polecamy 

Książka "Apteka domowa"

Stacey Dugliss-Wesselman

 

Aptekarz to utalentowany rzemieślnik, który łączy mieszanki ziół, mające korzystny wpływ na zdrowie i piękno. Nie daj się zwieść współczesnemu marketingowi i szkodliwym substancjom chemicznym i stwórz własne produkty lecznicze i pielęgnacyjne.Zobacz więcej ...

Polecamy 

Wegańskie pyszności

weganskie pysznosci okladka mala

Wegańskie pyszności to wymarzona pomoc dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie kuchni wegańskiej, choć nie tylko. Dunja Gulin, szefowa kuchni oraz doświadczona dietetyczka prowadząca kursy zdrowego gotowania, w przystępny sposób wyjaśnia główne składniki diety wegańskiej oraz roślinne zamienniki mięsa i nabiału.

Zobacz więcej ...

Polecamy 

Kurs "Stres - zagrożenie czy szansa?"

Warsztaty "Sięgnij po zdrowie"Jeśli czasem tracisz kontrolę i nie potrafisz zapanować nad swoim życiem. Jeśli nadmiar problemów pozbawia cię energii i nadziei, a przy tym zdajesz sobie sprawę z mogących pojawić się problemów i trudności – skorzystaj z lekcji na temat stresu. Poczuj siłę, nadzieję i wsparcie płynące z dobrych rad w nich przekazywanych.

Zobacz więcej ...

  • Prev
  • Współpraca
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszej relizacji usługi zgodnie z Polityką Plików Cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Kliknij OK aby zamknąć popup